Letošní rok 2024 byl pro Yottabe bohatý a naplněný. Rozrůstáme se každým dnem, a to jak na úrovni celé skupiny, tak i konkrétních firem a jednotlivců. V tomto roce nám přibylo spousta zaměstnanců a rozšířilo se i portfolio našich projektů a aktivit. Jsme proto rádi, že jsme o tom všem na podzim mohli říci víc, mimo jiné i prostřednictvím Jihlavských listů. Měli jsme tak příležitost zavzpomínat nejen na začátky a zhodnotit aktuální vývoj, ale podívat se i na vyhlídky do budoucna.
Věříme v potenciál, který je v každém z nás.
Ačkoliv se centrála Yottabe nachází v Praze, na Vysočině se cítíme jako doma. Je tedy opravdu symbolické, že jsme letos na podzim měli možnost šířit povědomí o tom, co děláme, právě díky Jihlavským listům. A to hned dvakrát.
Koncem října Jihlavské listy otiskly článek o Yottabe Space, našem multifunkčním sdíleném prostoru, který se nachází přímo v srdci Jihlavy, na místě s bohatou historií. Tamní současnost i budoucnost ale už patří právě Yottabe Space, který vznikl s jasnou myšlenkou stát se ideálním místem pro pořádání zajímavých akcí naší skupiny Yottabe a firem z jejího portfolia.
Jak se čtenáři Jihlavských listů mohli dozvědět, kromě běžných kanceláří, které poskytují potřebné zázemí zmíněným firmám rozvíjejícím své služby v regionu, prostor Yottabe Space nabízí inovativní a dynamický prostor přístupný široké veřejnosti, menším firmám i jednotlivcům. Yottabe Space lze využít k nejrůznějším workshopům, přednáškám i teambuildingům. Pronajmout se dá celý prostor nebo jen jedna ze zasedacích místností, k dispozici je i vybavená kuchyně s lahodnou kávou. Od srpna tohoto roku byl v tomto nádherném prostoru plném zeleně, pozitivní žluté barvy a s kompletním kancelářským vybavením spuštěn také coworking.
Ten je obecně velkým trendem, který se těší čím dál větší oblibě nejen ve světě, ale i v Česku. V krajském městě Kraje Vysočina ale podobný prostor chyběl. Yottabe Space je však vhodný pro každého. „Věřím, že i v Jihlavě se může na jednom místě potkat programátor, který ladí svou aplikaci, grafička, mladý podnikatel, který má nápad na startup a neví, jak začít. A může se jednoduše přihodit, že ten, co sedí vedle vás, se stane vaším parťákem, poradcem nebo kolegou,“ dodala pro Jihlavské listy Lála Heřmanová, manažerka Yottabe Space.
O tom, že to byl pro Yottabe Space v letošním roce úspěšný start, svědčí jeho vytíženost až do konce roku. Například v uplynulém měsíci prostor hostil řadu prestižních akcí, včetně několika podnikatelských snídaní, setkání hoteliérů, workshopů a seminářů na témata komunikace, digitální pasti, improvizace, financí i konferenci zaměřenou na duševní zdraví.
A že se toho v minulém měsíci dělo opravdu hodně, svědčí i to, že právě v listopadu vyšel v Jihlavských listech druhý článek o skupině Yottabe. Tentokrát v rámci speciálu ku příležitosti výročí 35 let svobodného podnikání.
V něm se čtenáři mohli blíže seznámit s činností skupiny Yottabe jako celku i některých vybraných firem z jejího portfolia. Mezi ně patřily i naše značky ADAPTO.space a NÚIK, které úzce spolupracují. Zatímco firma ADAPTO.space se svými dlouhodobě udržitelnými a finančně dostupnými řešeními prakticky zasazuje o adaptaci krajiny na ničivé dopady klimatické změny, NÚIK zastřešuje vše na teoretické odborné bázi. Zabývá se klima-adaptační diagnostikou území za účelem vyhodnocení míry zranitelnosti krajiny, navrhuje priority adaptace území a věnuje se i dobrovolnické, vzdělávací a osvětové činnosti, naposledy při pořádání konference Cesta vody spolu s platformou AQUAINOVA. Veřejnosti jsme představili i značky, které jsou zatím v rozjezdu.
Pod křídla skupiny Yottabe totiž patří i firma X-Care Robotics, která vstoupila na úklidový trh s odlišným, proaktivním, dynamickým a inovativním přístupem. Ten se zaměřuje na dosažení plně autonomních úklidových řešení. Ambice poskytnout maximální kvalitu, spolehlivost, efektivitu a úspory, které šetří chemii, vodu i čas strávený úklidem, se pojí s pečlivostí, s jakou tým X-Care Robotics vybírá svůj sortiment. Firmě a jejímu vedení se již podařilo dosáhnout několika zásadních milníků. Jedním z nich je například letošní zvolení ředitele X-Care Robotics Filipa Zimy do představenstva české Asociace úklidu a čištění, nebo účast firmy na zářijovém 19. ročníku významné mezinárodní logistické konference SpeedCHAIN – jak v roli partnera, tak i řečníků.
Letos do portfolia Yottabe přibyl i nový projekt – značka Metamorfo. Její název vychází ze slova metamorfóza, což znamená přeměna. V našem pojetí jde o hledání alternativy pro zdravější já každého z nás. Přístup značky Metamorfo navazuje na filozofii celé mateřské skupiny Yottabe a zakládá se na principu harm-reduction, který vnímáme jako mnohem komplexnější, než v jakém kontextu se o něm obvykle mluví.
Podnikání jako přístup k životu.
V podnikatelském speciálu zazněla ještě jedna důležitá věc. I když se naše pestré portfolio skládá z firem v různých vývojových stádiích – od startupů po dospělé firmy – Yottabe není klasickým holdingem v pravém smyslu slova. Sami sebe vnímáme místo formálního korporátu především jako komunitu lidí, kteří vzájemnou spolupráci staví na několika klíčových principech. V Yottabe zkrátka podnikáme jinak.
V každé nové firmě, kterou vytváříme, zavádíme partnerský podíl. Ten všem hráčům v týmu umožňuje získat dlouhodobý podíl na zisku firmy a stát se partnerem. Dalším důležitým aspektem je pro nás rozvoj osobnosti v kontextu zvolené kariéry – sebeuvědomování je přímou součástí naší firemní kultury. A v neposlední řadě nezapomínáme na souvislosti a dopady naší činnosti, a nebojíme se prosazovat změny, které z nás často dělají průkopníky v nepopulárních tématech. Na co tedy klademe největší důraz? Jde nám hlavně o vytvoření prostředí, které nám umožní seberealizaci a měnit věci kolem sebe. Rozvíjíme totiž nejen svou profesi, ale i osobnost, což nás spojuje a inspiruje.
Za tímto přístupem a vznikem skupiny Yottabe stojí manželé Alena a Jan Nekovářovi, kterým se daří být jeden druhému úspěšně po boku v osobním i profesním životě. „Podnikání vnímáme jako přístup k životu. Formu práce, která umožňuje vytvářet nové přístupy, přinášet neotřelé metody. Nehledáme jednoduchý hlavní proud, kterým se necháme strhnout k vyšším ziskům. Naopak hledáme možnosti, jak prosazovat nové věci tam, kde je zavedený konvenční přístup, a hledáme jeho nové vyjádření, které povede k lepším výsledkům – jak po stránce ekonomické, tak po stránce přirozené lidské odpovědnosti,“ popisují svůj vztah k podnikání Honza s Alenou.
Před lety spolupracovali manželé Nekovářovi s jedním z českých miliardářů na rozvoji startupového inkubátoru. Nakonec se ale rozhodli jít svou vlastní cestou. Na základě vlastních zkušeností ze života na venkově, který přináší řadu výzev, se Honza s Alenou začali aktivně věnovat problematice klimatické změny a rozvoji metod zážitkového vzdělávání se zaměřením na změnu vzorců chování a rozhodování. To vše se promítá do přístupu skupiny Yottabe na té nejširší rovině, ale i na úrovni jednotlivých firem. Yottabe je zkrátka jednotnost v různorodosti.
A funguje. Jaký je tedy podle Honzy a Aleny recept na úspěch? „Největší úsilí není vlastní realizace, ale najít společnou řeč všech zúčastněných a sestavit řešení, která respektují jak krajinu, tak i lidi, kteří v ní žijí. Věříme v potenciál, který je v každém z nás. Jsme šťastní, když ho člověk otevře a najde cestu ke svému poslání. Práce je víc než jen vytváření hodnot. Je to spolupráce, která umí činit život lepším,“ uzavřeli Nekovářovi.
Comments