top of page

Lišácká výhra udělena: Podívejte se, jak vylosovaní šťastlivci brázdili Švédsko!

Updated: Oct 27, 2023

Fanoušci produktů z nabídky firmy MIRAGE DISTRIBUTION, která je součástí naší skupiny, měli v průběhu června a července jedinečnou příležitost účastnit se velké letní soutěže o exkluzivní cenu - tou byla zážitková jízda luxusním obytným vozem po krásách Švédska. Co všechno výherci během nabitého putování s lišáckým týmem zažili?

Na společné dobrodružství jsme se vypravili v úterý 8. srpna. V ranních hodinách se náš lišácký tým, který cestoval v doprovodném voze jako maximální podpora, sešel s výherci v Praze. Následně jsme pak všichni vyrazili nejprve směr německý Hamburk, kde jsme si dopřáli nocleh.


Potřebovali jsme totiž být pořádně odpočatí na další den. Hned ve středu 9. srpna nás totiž čekal přejezd do Malmö - třetího největšího města Švédska a perly švédské severské riviéry. Ve večerních hodinách jsme pak absolvovali prohlídku Malmö, které nás okouzlilo jak svým historickým centrem, tak moderním duchem. Malmö se pyšní zajímavou industriální historií a je domovem druhé nejvyšší budovy Švédska. Zároveň mu ale nechybí ani spousta krásných zelených parků. Kladně na nás zapůsobil i kemp v bezprostřední blízkosti města.


Třetí den, tedy ve čtvrtek 10.srpna, jsme dojeli do malého, ale okouzlujícího městečka Ystad, které od Malmö dělí přibližně 70 kilometrů a stalo se pro nás dočasnou základnou. Absolutním hřebem tohoto dne pak byl piknik, který jsme si udělali na Ales Stenar - megalitické stavbě na 250 metrů vysoké „praduně“, kde se nám naskytl úchvatný výhled na moře.Čtvrtý den, v pátek 11. srpna, jsme se sice probudili v Ystadu, ale opět nastal čas zamířit dál - konkrétně o 100 kilometrů, do panství Wanås, které zahrnuje ekologickou farmu, les a v neposlední řadě renesanční zámek s parkem. Právě v jeho areálu jsme měli možnost nahlédnout do jedné z nejzajímavějších galerií moderního interaktivního krajinářského umění na světě.


Z noclehu, který jsme měli zařízený poblíž Wanås, jsme se v sobotu 12. srpna vydali do dalšího malebného historického městečka. Tím bylo Ronneby, jehož součástí je mimo jiné jeden z nejslavnějších krajinářských parků světa, který jsme si samozřejmě nemohli nechat ujít ani my. Náš den ale v Ronneby neskončil. Na programu jsme dále měli Karlskronu. V tomto historickém námořním přístavu, který je právem na seznamu památek UNESCO, jsme nasávali tu pravou skandinávskou atmosféru. Kromě prohlídky samotného přístavu jsme měli v plánu také návštěvu tamního vyhlášeného muzea námořnictví s modely jak vikingských, tak i moderních vojenských lodí. V Karlskroně jsme ale nakonec nezakotvili. Pestrý den jsme završili výletem na 100 kilometrů vzdálený ostrov Öland, kde jsme zároveň i přespali.


Další den, neděli 13.srpna, jsme věnovali prohlídce tohoto unikátního ostrova, který se rovněž dostal na seznam UNESCO. A to nás ani nepřekvapuje. Se svými pravěkými vesnicemi, krajinou posetou větrnými mlýny a jedním z nejkrásnějších pobřeží v Evropě, které lemují mnohobarevné valouny skandinávské žuly, jde o skutečný skvost. Není divu, že si tohle místo pro svoje letní sídlo vybrala také švédská královská rodina.Ostrov Öland rozhodně stál za to. Pro nás ale opět nadešel čas posunout se zase o kus dál. Sedmý den, kterým bylo pondělí 14. srpna, jsme strávili především na silnici. Urazili jsme se přibližně 200 kilometrů. Podobný scénář pak následoval i v úterý 15. srpna. Zdolali jsme dalších 200 kilometrů, a to kvůli jednomu jasnému cíli - abychom se dostali do švédské metropole Stockholmu, kde jsme měli volný program.


Po noci ve Stockholmu jsme se probudili do dalšího nabitého dne. Úterý 16. srpna se neslo ve znamení poznávání krásné švédské přírody. V národním parku Tivedens, který je od hlavního města vzdálený zhruba 300 kilometrů, jsme si užili poklidnou procházku neporušenou divočinou tamní jezerní a skalní krajiny. Ta nám učarovala natolik, že jsme se v okolí rozhodli přespat.


A protože jsme si den v Tivedens naplno vychutnali, po přírodních krásách Švédska jsme putovali i ve středu 17. srpna, kdy jsme pro změnu ujeli 200 kilometrů. A nutno podotknout, že ani tentokrát jsme nebyli zklamaní. Naše cílová stanice, kterou byl národní park Store Mosse, byl jakožto „nekonečné“ rašeliniště, zpřístupněné sítí haťových chodníků a lávek, další ukázkou vzácné severské přírody.


Ve čtvrtek 18. srpna jsme před sebou měli dalších asi 230 kilometrů. Naše poznávání Švédska jsme zakončili právě tam. A velkém stylu, protože se s námi tato nádherná země rozloučila v Lundu - nejstarším švédským městem s monumentální románskou bazilikou, která je další památkou na seznamu UNESCO. Pak už nás čekal přejezd do Dánska a nocleh v tamním národním parku písečných dun.


V pátek 19. srpna jsme se vydali na zpáteční cestu. 12. den cesty jsme završili přespáním v Německu. V sobotu 20.8. už jsme před sebou měli jen příjezd do Prahy, kam jsme plni krásných zážitků a vzpomínek dorazili v odpoledních hodinách.63 views0 comments

Opmerkingen


bottom of page